BACC63DB25-37SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-37SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 37C 37#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
13A
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Series :
BACC63, 8D
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Passivated
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
37
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
BACC63DB25-37SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-37SN Overview
BACC63DB25-37SN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-37SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER