BACC63DB25-37SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-37SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Series :
BACC63, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Passivated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Number of Positions :
37
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Datasheets
BACC63DB25-37SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-37SN Overview
BACC63DB25-37SN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-37SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER