BACC63DB25-37SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-37SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
13A
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
37
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Passivated
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
BACC63, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Stainless Steel
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Datasheets
BACC63DB25-37SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB25-37SN Overview
BACC63DB25-37SN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-37SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER