BACC63DB25-37SA
Mfr.Part #
BACC63DB25-37SA
Description
CONNECTOR
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
37
Contact Size :
16
Housing Color :
Silver
Series :
BACC63
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
37
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
BACC63DB25-37SA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB25-37SAH Overview
BACC63DB25-37SAH Features
BACC63 series
BACC63DB25-37SAH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB25-37SAH Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT