BACC63DB25-37SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-37SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 37POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
BACC63
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
37
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
37
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Datasheets
BACC63DB25-37SA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB25-37SAH Overview
BACC63DB25-37SAH Features
BACC63 series
BACC63DB25-37SAH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB25-37SAH Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER