BACC63DB25-37PDH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-37PDH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 37POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
37
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
D
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
16
Housing Color :
Silver
Published :
Contact Shape :
Circular
Series :
BACC63
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
BACC63DB25-37PDH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB25-37PDH Overview
BACC63DB25-37PDH Features
BACC63 series
BACC63DB25-37PDH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB25-37PDH Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT