BACC63DB25-37PAH
Mfr.Part #
BACC63DB25-37PAH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
37
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
37
Contact Size :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Datasheets
BACC63DB25-37PAH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB25-37PAH Overview
BACC63DB25-37PAH Features
BACC63 series
BACC63DB25-37PAH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB25-37PAH Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT