BACC63DB23-55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB23-55SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 55POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
BACC63
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
55
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
BACC63DB23-55SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB23-55SN Overview
BACC63DB23-55SN Features
BACC63 series
BACC63DB23-55SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB23-55SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER