BACC63DB23-55SA
Mfr.Part #
BACC63DB23-55SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 55POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
55
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Bulk
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
BACC63
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
BACC63DB23-55SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DB23-55SA Overview
BACC63DB23-55SA Features
BACC63 series
BACC63DB23-55SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB23-55SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER