BACC63DB23-55PN
Mfr.Part #
BACC63DB23-55PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Type :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
55
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
Stainless Steel
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Series :
BACC63
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Published :
Number of Pins :
20
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
BACC63DB23-55PN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB23-55PNH Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the BACC63 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.It has 20 pins.
BACC63DB23-55PNH Features
BACC63 series
BACC63DB23-55PNH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB23-55PNH Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER