BACC63DB21-41SNH
Mfr.Part #
BACC63DB21-41SNH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Passivated
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
41
Shell Size - Insert :
21-41
Contact Size :
20
Series :
BACC63, 8D
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
BACC63DB21-41SNH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included BACC63, 8D
BACC63DB21-41SNH Overview
BACC63DB21-41SNH Features
BACC63, 8D series
BACC63DB21-41SNH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB21-41SNH Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT