BACC63DB21-41SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB21-41SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Published :
2012
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
21-41
Number of Positions :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
BACC63
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut
Color :
Silver
Datasheets
BACC63DB21-41SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB21-41SN Overview
BACC63DB21-41SN Features
BACC63 series
BACC63DB21-41SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB21-41SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER