BACC63DB21-41SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB21-41SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 41POS CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
BACC63
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
41
Published :
2012
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
21-41
Datasheets
BACC63DB21-41SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB21-41SN Overview
BACC63DB21-41SN Features
BACC63 series
BACC63DB21-41SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB21-41SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER