BACC63DB21-41SN
Mfr.Part #
BACC63DB21-41SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
41
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
21-41
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2012
Termination :
Crimp
Series :
BACC63
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
BACC63DB21-41SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB21-41SN Overview
BACC63DB21-41SN Features
BACC63 series
BACC63DB21-41SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB21-41SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER