BACC63DB21-41SAH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB21-41SAH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Passivated
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Series :
BACC63, 8D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
41
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
BACC63DB21-41SAH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included BACC63, 8D
BACC63DB21-41SAH Overview
BACC63DB21-41SAH Features
BACC63, 8D series
BACC63DB21-41SAH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB21-41SAH Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT