BACC63DB21-41SA
Mfr.Part #
BACC63DB21-41SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 41POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Orientation :
A
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
BACC63, 8D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Passivated
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
41
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Datasheets
BACC63DB21-41SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
BACC63DB21-41SA Overview
BACC63DB21-41SA Features
BACC63, 8D series
BACC63DB21-41SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB21-41SA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER