BACC63DB21-41SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB21-41SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Passivated
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
BACC63, 8D
Number of Positions :
41
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
A
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
BACC63DB21-41SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
BACC63DB21-41SA Overview
BACC63DB21-41SA Features
BACC63, 8D series
BACC63DB21-41SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB21-41SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER