BACC63DB21-41PN
Mfr.Part #
BACC63DB21-41PN
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
41
Connector Type :
Plug, Male Pins
Stainless Steel
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
BACC63, 8D
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
20A
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
21-41
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
BACC63DB21-41PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB21-41PN Overview
BACC63DB21-41PN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB21-41PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB21-41PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER