BACC63DB21-16SBH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB21-16SBH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
BACC63
Number of Pins :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
Orientation :
B
Published :
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Datasheets
BACC63DB21-16SBH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB21-16SBH Overview
BACC63DB21-16SBH Features
BACC63 series
BACC63DB21-16SBH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB21-16SBH Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT