BACC63DB21-16SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB21-16SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Contact Size :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
Published :
Series :
BACC63
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Datasheets
BACC63DB21-16SB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB21-16SBH Overview
BACC63DB21-16SBH Features
BACC63 series
BACC63DB21-16SBH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB21-16SBH Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT