BACC63DB21-16PEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB21-16PEH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Orientation :
E
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
16
Series :
BACC63
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Number of Positions :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
BACC63DB21-16PEH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB21-16PEH Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the BACC63 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut.A total of 16 pins are available on the device.
BACC63DB21-16PEH Features
BACC63 series
BACC63DB21-16PEH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB21-16PEH Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT