BACC63DB21-11SNH
Mfr.Part #
BACC63DB21-11SNH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Plug Housing
Published :
Feature :
Coupling Nut
Number of Pins :
11
Series :
BACC63
Datasheets
BACC63DB21-11SNH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB21-11SNH Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the BACC63 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.It has 11 pins.
BACC63DB21-11SNH Features
BACC63 series
BACC63DB21-11SNH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB21-11SNH Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT