BACC63DB21-11PC
Mfr.Part #
BACC63DB21-11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Passivated
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
12
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Coupling Nut
Type :
For Male Pins
Series :
BACC63, 8D
Datasheets
BACC63DB21-11PC
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included BACC63, 8D
BACC63DB21-11PCH Overview
BACC63DB21-11PCH Features
BACC63, 8D series
BACC63DB21-11PCH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB21-11PCH Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT