BACC63DB19-32SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB19-32SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 32POS CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2012
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
19-32
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
32
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
BACC63
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BACC63DB19-32SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB19-32SN Overview
BACC63DB19-32SN Features
BACC63 series
BACC63DB19-32SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB19-32SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER