BACC63DB19-32PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB19-32PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 32C 32#20 PIN PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
19-32
Series :
BACC63
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
32
Number of Pins :
20
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
2012
Color :
Silver
Datasheets
BACC63DB19-32PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB19-32PN Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the BACC63 Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
BACC63DB19-32PN Features
BACC63 series
BACC63DB19-32PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB19-32PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER