BACC63DB19-32PN
Mfr.Part #
BACC63DB19-32PN
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Stainless Steel
Number of Pins :
20
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
19-32
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
2012
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
BACC63DB19-32PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB19-32PN Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the BACC63 Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
BACC63DB19-32PN Features
BACC63 series
BACC63DB19-32PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB19-32PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER