BACC63DB17-26SN
Mfr.Part #
BACC63DB17-26SN
Description
CONN PLUG FMALE 26POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Termination :
Datasheets
BACC63DB17-26SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB17-26SN Overview
BACC63DB17-26SN Features
BACC63 series
BACC63DB17-26SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB17-26SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER