BACC63DB17-26PNH
Mfr.Part #
BACC63DB17-26PNH
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
26
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
BACC63
Type :
For Male Pins
Threaded
Housing Color :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Datasheets
BACC63DB17-26PNH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB17-26PNH Overview
BACC63DB17-26PNH Features
BACC63 series
BACC63DB17-26PNH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB17-26PNH Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT