BACC63DB17-26PDH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB17-26PDH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
BACC63
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
26
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
20
Datasheets
BACC63DB17-26PDH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB17-26PDH Overview
BACC63DB17-26PDH Features
BACC63 series
BACC63DB17-26PDH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB17-26PDH Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT