BACC63DB17-26PCH
Mfr.Part #
BACC63DB17-26PCH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
26
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
26
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
BACC63DB17-26PCH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB17-26PCH Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the BACC63 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut.A total of 26 pins are available on the device.
BACC63DB17-26PCH Features
BACC63 series
BACC63DB17-26PCH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB17-26PCH Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT