BACC63DB17-26PB
Mfr.Part #
BACC63DB17-26PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Color :
BACC63
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
26
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
BACC63DB17-26PB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Bulk B Threaded
BACC63DB17-26PB Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the BACC63 Series.The device has 20 pins.Many aspects of its Coupling Nut feature increase its effectiveness.It runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
BACC63DB17-26PB Features
BACC63 series
BACC63DB17-26PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB17-26PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER