BACC63DB15-19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-19SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
19
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
BACC63
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Published :
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BACC63DB15-19SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB15-19SN Overview
BACC63DB15-19SN Features
BACC63 series
BACC63DB15-19SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-19SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER