BACC63DB15-19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-19SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Series :
BACC63
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
BACC63DB15-19SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB15-19SN Overview
BACC63DB15-19SN Features
BACC63 series
BACC63DB15-19SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-19SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER