BACC63DB15-19SCH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-19SCH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Contact Size :
20
Series :
BACC63
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
19
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Orientation :
C
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Type :
Crimp
Datasheets
BACC63DB15-19SCH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB15-19SCH Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the BACC63 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.Devices with 19 pins are available.
BACC63DB15-19SCH Features
BACC63 series
BACC63DB15-19SCH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-19SCH Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT