BACC63DB15-19SCH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-19SCH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 19C 19#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Published :
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
19
Series :
BACC63
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
BACC63DB15-19SCH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB15-19SCH Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the BACC63 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.Devices with 19 pins are available.
BACC63DB15-19SCH Features
BACC63 series
BACC63DB15-19SCH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-19SCH Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT