BACC63DB15-19SA
Mfr.Part #
BACC63DB15-19SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
BACC63
Datasheets
BACC63DB15-19SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DB15-19SA Overview
BACC63DB15-19SA Features
BACC63 series
BACC63DB15-19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-19SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER