BACC63DB15-19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-19SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Orientation :
A
Series :
BACC63
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
19
Color :
Silver
Datasheets
BACC63DB15-19SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Bulk A Threaded
BACC63DB15-19SA Overview
BACC63DB15-19SA Features
BACC63 series
BACC63DB15-19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-19SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER