BACC63DB15-19PNH
Mfr.Part #
BACC63DB15-19PNH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
BACC63, 8D
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Passivated
Mount :
Free Hanging
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
BACC63DB15-19PNH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included BACC63, 8D
BACC63DB15-19PNH Overview
BACC63DB15-19PNH Features
BACC63, 8D series
BACC63DB15-19PNH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB15-19PNH Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT