BACC63DB15-19PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-19PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut
Series :
BACC63, 8D
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Passivated
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
BACC63DB15-19PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB15-19PN Overview
BACC63DB15-19PN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB15-19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB15-19PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER