BACC63DB15-19PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-19PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Passivated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Series :
BACC63, 8D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
BACC63DB15-19PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB15-19PN Overview
BACC63DB15-19PN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB15-19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB15-19PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER