BACC63DB15-19PN
Mfr.Part #
BACC63DB15-19PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 19C 19#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Coupling Nut
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
BACC63, 8D
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Passivated
Number of Positions :
19
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
BACC63DB15-19PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB15-19PN Overview
BACC63DB15-19PN Features
BACC63, 8D series
BACC63DB15-19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB15-19PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER