BACC63DB15-19PAH
Mfr.Part #
BACC63DB15-19PAH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
19
Series :
BACC63
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Orientation :
A
Contact Size :
20
Number of Positions :
19
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Published :
Feature :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Datasheets
BACC63DB15-19PAH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB15-19PAH Overview
You get it in Plug Housing packaging.Mounting type Free Hanging (In-Line) is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the BACC63 Series.Other [0] products share lots of benefits with this part.Maintaining Coupling Nut is easy.A 19 pin is located on the device.
BACC63DB15-19PAH Features
BACC63 series
BACC63DB15-19PAH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-19PAH Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT