BACC63DB15-18SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-18SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
BACC63
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
18
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
BACC63DB15-18SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB15-18SN Overview
BACC63DB15-18SN Features
BACC63 series
BACC63DB15-18SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-18SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER