BACC63DB15-18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-18PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
BACC63
Number of Pins :
20
Published :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
BACC63DB15-18PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB15-18PN Overview
BACC63DB15-18PN Features
BACC63 series
BACC63DB15-18PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-18PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER