BACC63DB15-18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB15-18PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
18
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Series :
BACC63
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
20
Color :
Silver
Datasheets
BACC63DB15-18PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB15-18PN Overview
BACC63DB15-18PN Features
BACC63 series
BACC63DB15-18PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-18PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT