BACC63DB15-15SN
Mfr.Part #
BACC63DB15-15SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
15
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Termination :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
BACC63DB15-15SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB15-15SN Overview
BACC63DB15-15SN Features
BACC63 series
BACC63DB15-15SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB15-15SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER