BACC63CU25D29SN
Mfr.Part #
BACC63CU25D29SN
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
BACC63, 8D
Shell Size - Insert :
25-29
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
BACC63CU25D29SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
BACC63CU25D29SN Overview
BACC63CU25D29SN Features
BACC63, 8D series
BACC63CU25D29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63CU25D29SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER