BACC63CU25D24SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63CU25D24SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
BACC63
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
25-24
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
24
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
BACC63CU25D24SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
BACC63CU25D24SN Overview
BACC63CU25D24SN Features
BACC63 series
BACC63CU25D24SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU25D24SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER