BACC45FT20-16SH
Mfr.Part #
BACC45FT20-16SH
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
16
Contact Size :
16 Power
Number of Positions :
16 (Power)
Gender :
Male
Datasheets
BACC45FT20-16SH
BACC45FT20-16SH Overview
BACC45FT20-16SH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT20-16SH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT20-16SH Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT