BACC45FT20-16S9H
Mfr.Part #
BACC45FT20-16S9H
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Number of Contacts :
16
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Positions :
16 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
9
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16 Power
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Datasheets
BACC45FT20-16S9H
BACC45FT20-16S9H Overview
BACC45FT20-16S9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT20-16S9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT20-16S9H Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT